Holiday Clubin viikko-osakkeita PAMille - Ison ammattijärjestön jäsenistölle uusi lomailuetu

Palvelualojen ammattiliitto PAM on hankkinut Holiday Club Resorts Oy:ltä yli 300 viikko-osaketta. PAM täyttää 10 vuotta vuonna 2010 ja viikko-osakehankinnan tarkoituksena on tarjota jäsenistölle juhlavuoden kunniaksi uusi merkittävä lomailuetu. PAMin jäsenmäärä on tällä hetkellä yli 220 000.

Monien ammattiliittojen hyvät kokemukset viikko-osakkeista painoivat vaakakupissa, kun PAM teki päätöksensä hankkia Holiday Clubin viikko-osakkeita jäsentensä vapaa-ajan viettoon ja lomailuun. Jatkossa PAMilaiset voivat lomailla viidessä eri Holiday Club -kohteessa, jotka ovat Himos, Katinkulta, Kuusamon Tropiikki, Salla ja Tampereen Kylpylä. 

”Ajatus viikko-osakkeista oli meillä jo pitkään vireillä”, kertoo PAMin talousjohtaja Jukka Mattila. ”Keskustelut muiden, jo viikko-osakkeita hankkineiden ammattiliittojen, kanssa varmistivat hankinnan. Jäsenemme asuvat ympäri Suomea ja siksi oli tärkeää valita kohteet sekä pohjoisesta että keskisestä ja eteläisestä osasta maata”.

Holiday Club Resorts Oy on kehittänyt yritys- ja yhteisöasiakkaille Holiday Club
-lomapalvelupaketin, joka tarjoaa henkilöstöille vaivattoman tavan lomailuun. ”Yritysten itse omistamien lomamökkien ylläpidosta syntyy paljon piilokustannuksia ja mökkivarausten ylläpito sitoo henkilöresursseja. Henkilöstön on myös usein vaikea hyödyntää yrityksen omia lomakohteita tasaisesti”, selvittää Holiday Clubin toimitusjohtaja Vesa Tengman.

Holiday Clubin viikko-osakkeen omistajia on noin 40 000, joista yritys- ja yhteisöasiakkaita on reilut 1000. PAMin jäsenistön lisäksi Holiday Clubin asiakasjärjestöissä on jäseniä yli 500 000 ja yritysasiakkaiden henkilöstöä yli 80 000.

Holiday Club Resorts Oy julkisti syyskuun lopulla päättyneen tilikautensa tuloksen, joka oli erinomainen. 65 miljoonan euron liikevaihdolla yhtiö teki 6,7 miljoonan euron tuloksen ennen veroja ja loi pysyvästi 25 uutta työpaikkaa. Viikko-osakkeiden myynti Suomessa kasvoi peräti 15 %.

Käytämme evästeitä tarjotaksemme parempaa palvelua

Tämä sivusto käyttää evästeitä käyttäjäkokemuksen parantamiseen. Valinnoistasi riippuen voimme käyttää evästeitä myös sivuston mainonnan tarjoamiseen. Evästevalintoja voit muuttaa asetuksista. Lue lisää evästeistä.